LeChuck
Administrator
Do³±czy³: 12 Maj 2008
Posty: 62
Przeczyta³: 0 tematów
Ostrze¿eñ: 0/5
|
Wys³any: Wto 18:43, 27 Maj 2008 Temat postu: |
|
|
III wyprawa krzy¿owa odby³a siê w latach 1189-1192. By³a to próba odzyskania Ziemi ¦wiêtej z r±k su³tana seld¿uckiego Saladyna, której podjê³o siê rycerstwo europejskie dowodzone przez cesarza Fryderyka I Barbarossê, króla francuskiego Filipa II Augusta i króla angielskiego Ryszarda Lwie Serce.
Po klêsce II wyprawy krzy¿owej jednemu z muzu³mañskich w³adców Nur ad-Dinowi uda³o siê zjednoczyæ pod swym panowaniem Syriê i opanowaæ Damaszek. Nur ad-Din, chc±c kontynuowaæ sw± ekspansywna politykê, zwróci³ teraz uwagê na pañstwo Fatymidów w Egipcie. W roku 1163 wys³a³ on nad Nil ekspedycjê wojskow± pod wodz± swojego zaufanego genera³a Szirkuha, któremu towarzyszy³ jego m³odszy bratanek Saladyn.
W tej sytuacji znajduj±cy siê w wielkim zagro¿eniu su³tan egipski Szawar wezwa³ na pomoc króla jerozolimskiego Amalryka I, który wkrótce przyby³ na czele swoich wojsk i obleg³ Szirkuha w ufortyfikowanym mie¶cie Bilbeis (1164).
Tymczasem Nur ad-Din, korzystaj±c z zaanga¿owania siê krzy¿owców w Egipcie, najecha³ Antiochiê i zmasakrowa³ broni±ce jej chrze¶cijañskie wojska. Uda³o mu siê przy tym pojmaæ wielu spo¶ród przywódców poprzednich krucjat w tym równie¿ ksiêcia Antiochii Reinalda z Chatillon. Teraz, aby przyspieszyæ rozstrzygniêcie dzia³añ w Egipcie, Nur ad-Din wys³a³ Szirkuhowi skalpy chrze¶cijañskich obroñców Antiochii, co zaowocowa³o wycofaniem siê obu armii z Egiptu.
Ambitny w³adca Syrii nie zamierza³ jednak rezygnowaæ z planów podporz±dkowania sobie Egiptu i w roku 1167 ponownie wys³a³ tam Szirkuha. Fatymidzi znów wezwali na pomoc Amalryka i wspólnie zmusili Szirkuha do wycofania siê pod Aleksandriê. Tym razem jednak król jerozolimski nie zamierza³ siê wycofywaæ z niczym. Zwróci³ siê wiêc przeciwko Szawarowi i obleg³ miasto Bilbeis. Zdrada ta okaza³a siê jednak zgubna dla Królestwa Jerozolimskiego, bowiem w takiej sytuacji si³y Szawara i Szirkuha po³±czy³y siê i wspólnie wyst±pi³y przeciwko Amalrykowi wypieraj±c go wkrótce z Egiptu. Jednocze¶nie wydarzenia te doprowadzi³y do przejêcia kontroli nad Egiptem przez Nur ad-Dina (Szawar zosta³ zamordowany) i osaczenia chrze¶cijan z niemal wszystkich stron.
W Egipcie w³adzê w imieniu Nur ad-Dina mia³ sprawowaæ Szirkuh. Jednak¿e w 1169 zmar³ on niespodziewanie po zaledwie kilku tygodniach rz±dów. W³adzê po nim odziedziczy³ Saladyn, który wkrótce zdoby³ tak¿e w³adzê w Syrii (po ¶mierci Nur ad-Dina w 1174) i za³o¿y³ dynastiê Ajjubidów.
W roku 1174 zmar³ równie¿ Amalryk I, zostawiaj±c Królestwo Jerozolimskie swemu trzynastoletniemu synowi Baldwinowi IV, który zawar³ z Saladynem umowê zapewniaj±c± woln± wymianê handlow± pomiêdzy terytoriami muzu³manów i chrze¶cijan.
Baldwin IV zmar³ w 1185, a jego nastêpc± zosta³ siedmioletni Baldwin V. Regencjê w jego imieniu sprawowa³ Rajmund III z Trypolisu. Panowanie to nie trwa³o jednak d³ugo, bowiem ju¿ w nastêpnym roku Baldwin V zmar³, a w³adzê przejê³a jego matka Sybilla Jerozolimska oraz jej drugi m±¿ Gwidon de Lusignan.
W czasie tych zmian na tronie jerozolimskim rozbójnicz± i pirack± dzia³alno¶æ prowadzi³ Renald de Châtillon, wypuszczony z niewoli jeszcze w 1176. Jeden z jego napadów okaza³ siê zgubny dla ca³ego Królestwa Jerozolimskiego. Gdy Renald odmówi³ wypuszczenia pojmanych cz³onków muzu³mañskiej karawany wraz z ich towarami, Saladyn przyj±³ to jako zniewagê i wypowiedzia³ Królestwu Jerozolimskiemu wojnê, do której przygotowywa³ siê ju¿ od d³u¿szego czasu.
W 1187 Saladyn obleg³ miasto Tyberiada w Galilei. Rajmund z Trypolisu doradza³ cierpliwo¶æ, lecz król dzia³aj±c wed³ug wskazówek Renalda i templariuszy pomaszerowa³ ze swymi wojskami do w±wozu Hittin, prowadz±cego w kierunku Tyberiady. Armia krzy¿owców, spragniona i zdemoralizowana, zosta³a rozgromiona w bitwie która siê tam rozegra³a.
Do koñca roku Saladyn zaj±³ niemal ca³e terytorium Królestwa Jerozolimskiego z Akk± i Jerozolim±.
Przygotowania do krucjaty
Nowy papie¿ Grzegorz VIII obwie¶ci³, ¿e zdobycie Jerozolimy by³o kar± za grzechy pope³nione przez chrze¶cijan i dlatego konieczne jest zorganizowanie kolejnej krucjaty, aby odkupiæ grzechy i odzyskaæ Jerozolimê. Na to wezwanie król Anglii Henryk II i król Francji Filip II August zakoñczyli wojnê miêdzy sob± i obaj narzucili swoim poddanym nowy, 10% podatek, aby sfinansowaæ wyprawê do Ziemi ¦wiêtej.
Wyprawa Fryderyka I Barbarossy
Cesarz rzymski Fryderyk I Barbarossa natychmiast odpowiedzia³ na wezwanie papie¿a i w maju 1189 jako pierwszy wyruszy³ do Ziemi ¦wiêtej na czele rycerstwa niemieckiego. Fryderyk powiêkszy³ sw± armiê do takich rozmiarów, i¿ nie mog³a ona zostaæ przetransportowana statkami przez Morze ¦ródziemne i pod±¿y³a drog± l±dow± przez Wêgry, Bu³gariê i Azjê Mniejsz±.
18 maja 1190 niemiecka armia pokona³a wojska tureckie w bitwie pod Ikonium. Jednak wkrótce zdarzy³ siê tragiczny wypadek. Podczas przeprawy przez rzekê Salef (Kalykadnos) Fryderyk Barbarossa zosta³ zrzucony z konia i utopi³ sie. Komendê przej±³ jego syn Fryderyk Szwabski, jednak nie by³ on w stanie utrzymaæ dyscypliny i jedno¶ci armii. Doprowadzi³ wojska do Antiochii, gdzie pochowa³ ojca w ko¶ciele ¦w. Piotra, ale i tu pech prze¶ladowa³ niemieck± wyprawê i wielu rycerzy dosiêg³a zaraza.
Wyprawa Ryszarda I Lwie Serce
Ryszard Lwie Serce walcz±cy z SaladynemPo wyp³yniêciu z Sycylii flota Ryszarda trafi³a na silny sztorm. Kilka statków zatonê³o, a jeden – wioz±cy narzeczon± Ryszarda oraz poka¼n± ilo¶æ z³ota – rozbi³ siê na Cyprze. Skarb zosta³ przejêty przez w³adcê Cypru Izaaka Komnenosa. Ryszard wp³yn±³ do portu w Limassol 6 maja 1191 i spotka³ siê z Izaakiem, który zgodzi³ siê zwróciæ skarb i dodatkowo wys³aæ 500 swoich ¿o³nierzy do Ziemi ¦wiêtej. Jednak¿e po powrocie do Famagusty Izaak zmieni³ zdanie i nakaza³ Ryszardowi opu¶ciæ natychmiast wyspê. Rozw¶cieczony Ryszard podbi³ wyspê w ci±gu kilku dni.
Dalsze losy krucjaty
Wyprawa prowadzi³a trzyletnie oblê¿enie Akki, zakoñczone jej zdobyciem i podpisaniem ugody z Saladynem. Skromne wyniki tej wyprawy (warunki pokoju zak³ada³y zapewnienie pielgrzymom swobodnego dostêpu do Jerozolimy oraz przekazanie przez Turków pasa wybrze¿a morskiego od Tyru do Jaffy) sk³oni³y papiestwo do zorganizowania IV wyprawy krzy¿owej.
Post zosta³ pochwalony 0 razy
|
|